5 dôvodov prečo užívať doplnky výživy

Žijeme v 21 storočí. Mnoho ľudí na Slovensku  však rieši dilemu v tom či užívať alebo neužívať doplnky výživy.  V nasledujúcom článku si prejdeme 5 najčastejších dôvodov prečo sú si ľudia neistí pri otázke užívania doplnkov výživy. Vo väčšine sú to však dezinformácie alebo názor prebraný od okolia, medií, bulváru atď..

Dôvod č 1. : Nechcem brať lieky zbytočne

V prvom rade si treba uvedomiť fakt, že aj keď sú doplnky aplikované vo väčšinou v kapsulách alebo tabletkách , dokonca majú mnohokrát chemický pôvod ( nízkokvalitné vitamíny / minerály ) NEJEDNÁ SA O LIEKY! Doplnky výživy treba ponímať v pravom slova zmysle a to doslovne odvodeného od názvu. Doplnok výživy = látka, ktorá má za úlohu doplniť chýbajúci zdroj danej látky obsiahnutej v potravinách. Neslúži na náhradu bežne prijímaných látok potravou skôr na doplnenie nedostatkov príjmu z bežnej stravy. Nakoľko v súčasnej dobe mnoho potravín nespĺňa kvalitatívne zastúpenie živín  ( nízky obsah živín pre rastliny v pôde, nesprávne skladovanie, dlhý proces importu potravín, technologické spracovanie atď…) doplnky výživy pomáhajú bezpečne a s ľahkosťou doplniť chýbajúce mikroživiny a tým predísť problémom z nedostatku.

Dôvod č. 2 : Všetky telu potrebné látky doplním z ovocia a zeleniny

Ako už bolo vyššie spomenuté, nakoľko sú živiny v pôde značne vyčerpané, doplniť obsah minerálov a vitamínov v dostatočnom množstve nie je vôbec ľahké. Do toho ešte pripočítame mnoho faktorov, ktoré vplývajú na celkový obsah a príjem mikroživín ( minerály, vitamíny), obmedzovanie v množstvách potravy pre udržanie správneho kalorického príjmu ( v lepšom prípade), nezdravá životospráva ( fastfood, jednostranné stravovanie , nesprávne spracovanie potravy atď..). A v neposlednom rade ako výživový poradca viem s ľahkosťou usúdiť, že veľké množstvo ľudí nedodrží ani minimálny príjem ovocia a zeleniny na deň, ktorý sa pohybuje v rozmedzí 500g zeleniny a 300g ovocia. Suma-sumárum, mikroživiny dopĺňame v značne nízkych dávkach.

stiahnuť

Dôvod č. 3 : Aj bez doplnkov výživy nemám zdravotné problémy

Doplnky výživy vo väčšine prípadov neriešia akútne prípady, na to sú zamerané farmaceutiká a liečivá. Hlavnou úlohou doplnkov výživy je PREVENCIA pred ochoreniami spôsobenými dlhodobým nedostatkom látok telu potrebných. Čoraz častejšie sa však do popredia dostáva užívanie doplnkov výživy pri zdravotných ťažkostiach ako napríklad kĺbová výživa. Od obsahu účinných látok totižto môžeme odvodiť dopad na organizmus, ktorý môže spôsobiť zlepšenie už v krátkom čase a je relatívne účinnejšou formou pomoci ako lieky.

MENTORING V OBLASTI STRAVOVANIA

Dôvod č.4 : Makroživiny ( hlavne bielkoviny a vlákninu ) dokážem doplniť zo stravy

V tomto prípade neexistuje iná možnosť ako súhlasiť. Pri porovnaní proteínových preparátov a bielkovín z prírodného zdroja ( potravy ) sa však zamyslime sa nad viacerými aspektami. Pri doplnení 20g bielkovín potrebujem skonzumovať približne 100g kuracích pŕs. Myslíte, že stráviteľnosť, čas vstrebania a ľahkosť zapracovania je pri oboch zdrojoch rovnaká? Určite nie. Bielkovinové preparáty vyhrávajú v hore spomenutých kategóriach voči bežnému zdroju t.j. mäso. ( Ak si odmyslíme ostatné aspekty a zložky nachádzajúce sa v mäse). Pri vláknine je jednoduchšie konzumovať práškovú alebo žuvaciu vlákninu ako skonzumovať veľké porcie zeleniny pre dostatočný denný príjem vlákniny oboch typov. ( rozpustná a nerozpustná )

Dôvod č.5 :Doplnky výživy sú len biznis

Ak by boli skutočne doplnky výživy len biznis, nevenovalo by sa im toľko pozornosti (štúdie). Nevzniklo by o nich toľko odborných materiálov, nemali by citeľný efekt atď.. Doplnky výživy určite nie sú biznis. Biznis na nich si tvoria výrobcovia, ktorí tlačia na trh nekvalitné doplnky výživy. Mnohokrát sa stretávame s doplnkami výživy, ktorých obsah a zloženie nezodpovedá pomeru CENA / KVALITA. Dôvod prečo sú doplnky výživy označované ako nepotrebné je jednoduchý. DEZINFORMÁCIE alebo nedostatočné informovanie spoločnosti o ich účinkoch a dopadoch na zdravie. Pretože ako je ešte stále vo väčšine zvykom, mnoho ľudí sa o svoje zdravie zaujíma až pri prejave problémov. Odsudzujú alebo zanedbávajú prevenciu a pri náznakoch ochorenia ich prvá cesta vedie buď k lekárovi alebo do lekárne.  Prácu lekárov neodsudzujem, je pre spoločnosť neskutočne dôležitá. Problém hľadajme v spoločnosti, ktorá sa k svoju zdraviu stavia absolútne bezohľadne a čaká že riešenie na svoje zdravotné problémy nájde v krabičke liekov.

original

Cieľom tohoto článku nebolo naviesť Vás na vykúpenie najbližšej lekárne, ale informovanie o pozitívnych účinkoch výživových doplnkov na Vaše zdravie a tým znížiť mieru nevedomosti a predsudkov voči doplnkom výživy.

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív