Niekedy treba proste zastaviť, vypnúť a odpútať sa od reality. A presne to sa mi z pôstom podarilo. Myslím, že je to perfektný spôsob ako sa naučiť ovládať hlasy tela, upratať si pár vecí v hlave a dopriať oddych tráviacemu systému. Nie som však žiadny pôstny guru, všetky informácie ako prípravu na pôst som čerpal z knihy Pôst cesta k dokonalosti od Mgr. Martina Jelínka.
Ale vráťme sa späť k samotnému pôstu. V prvom rade si musíte zvoliť o aký typ pôstu pôjde. Na výber máme štyri typy a to : úplný pôst, čiastočný pôst, pôst v podobe obmedzenia príjmu určitej skupiny potravín a normálny pôst.
Úplný pôst je založený na úplnom vynechaní jedla a pitia. Myslím že tomuto pôstu by sa mal normálny smrteľník zďaleka vyhýbať. Nakoľko na nedostatok jedla je telo pripravené energetickými zásobami, na nedostatok vody ,ktorú však potrebuje o to viac počas pôstu nie je.
Čiastočný pôst je založený na príjme ovocia alebo zeleniny. Nevynechávame príjem potravy úplne ale prijímame ľahko stráviteľné ovocie a zeleninu. Samozrejme dbajme na príjem čistej , najlepšie filtrovanej alebo kojeneckej vody, neperlivej s izbovou teplotou.
Pôst, pri ktorom vynechávame určitý typ potraviny už možno mnohý poznáte, väčšinou má náboženský charakter a z jedla vynechávame mäso.
Ja som si však vyskúšal jednodňový a trojdňový normálny pôst ktorý je založený len na príjme čistej vody a znovu opakujem najlepšie filtrovanej alebo kojeneckej neperlivej. Osobne odporúčam každému vyskúšať najprv jeden deň až potom tri dni a postupne pokračovať. Normálny pôst môže trvať 1,3,5,7…21,…40 dní.
Príprava na pôst je tiež dôležitá , mnoho ľudí ju však nedodržuje. V základe je to však konzumácia zvýšeného množstva ovocia a zeleniny. Obmedzenie zvýšeného príjmu cukrov, malinoviek, tučných jedál a alkoholu.
Moje skúsenosti:
Jednodňový pôst : Prvý deň hodnotím ako deň najťažší. Niekoľko krát vás prepadne pocit hladu a vy si namiesto jedla nalejete pohár vody. Čím dlhšie pôst trvá tým ťažšie sa Vám rozmýšľa, nervozita stúpa. Čas ukončenia pôstu sa však blíži a preto tento deň hravo zvládnete.
Trojdňový pôst: Prvý deň je opäť najnáročnejší. Podobné pocity hladu. Tu však už viete ,že sa ešte v ten deň nenajete, takže začnete pracovať so svojou mysľou. Odporúčam techniku sústredeného a hlbokého dýchania. Naučíte sa ovládať svoje zautomatizované chovanie. Počas týchto troch dní odporúčam, aby ste si zabezpečili kľudné dni a miesto kde Vás nič nebude rušiť. Ja som si vybral čas pred skúškou takže som sa celý pôst učil a ako čerešničku na torte som mal počas tretieho dňa cestu na školenie do Prahy. Človek však zvládne všetko ak naozaj vie čo chce. Prekvapíte sa koľko volného času máte počas dňa. Času, ktorý nestrávite pri stole, príprave jedla alebo jedle samotnom. Presne po 72 hodinách moje pocity hladu utíchli. Zrazu nastalo ticho. Už ma netrápil hlad. V tomto momente som začal rozmýšľať nad predĺžením pôstu. Plán bol však tri dni a tak som to aj ukončil. Ako prvé jedlá po pôste by mali byť najľahšie stráviteľná zelenina a ovocie. Určite by som hneď nesiahal po mastnom a mäse, to by zaťažilo žalúdok aj 24h po ukončení pôstu. Celkový efekt pôstu som pociťoval ako príliv energie, očista myslienok, zlepšenie trávenia a chvíľkové vybočenie z reality každodenného života, ktorá určite každému prospeje.
Ak Vás tento článok nadchol k tomu aby ste sami podstúpili pôst, držím Vám palce. Nezabúdajte však na príjem tekutín ten je veľmi dôležitý. Vaša moč by nemala byť vôbec sfarbená, to je znak dostatočnej hydratácie. Určite si však o pôste naštudujte viac informácií. Tak ako som spomínal na začiatku článku, ja som informácie čerpal z knihy : Pôst cesta k dokonalosti – Mgr Martin Jelínek.
Pridaj komentár