Ako delíme energetické nápoje?

Energetické nápoje by sa mali spájať so športovou aktivitou, ale v dnešnej dobe je však bežné, že energetickým nápojom hoduje aj nešportujúca populácia. Ako prvý po energetických nápojoch siahajú ľudia, ktorí cítia únavu na základe zlej životosprávy, ľudia s nadváhou, fyzicky či psychicky vyčerpaní ľudia.

Energetické nápoje sa rozdeľujú do troch skupín a to:

  1. Vysoko energetické s obsahom viac ako 10 g sacharidov na 100ml nápoja.
  2. Stredne energetické s obsahom 6-10 g sacharidov na 100ml nápoja.
  3. Nízko energetické s obsahom 0- 5 g sacharidov na 100ml nápoja.

Najznámejšie energetické nápoje, ktoré nájdeme  na pultoch, patria medzi vysoko energetické pretože obsahujú 11g sacharidov/cukrov na 100ml nápoja. Patria medzi ne značky ako Redbull, Semtex, Hell  atď.

Tieto vysoko energetické nápoje doslova napumpované cukrami nám dodávajú energiu na základe obsahu energie. Tento príliv energie je však krátkodobý, pretože po takejto náloži „rýchlych cukrov“ nastupuje rýchle vyplavenie inzulínu a po spracovaní vysokého množstva cukru v krvi nastáva únava. Základom energetických nápojov však nie je len cukor. Drvivá väčšina obsahuje stimulant, ktorý všetci dobre poznáme, jedná sa o KOFEÍN. Kofeín je najlacnejší a najľahšie dostupný stimulant na trhu. Dokáže stimulovať  výkonnosť  mentálnu aj fyzickú. Samozrejme na trhu nájdeme aj energetické nápoje s obsahom stimulantov ako guarana, extraktov zo zeleného čaju, adaptogénov, neurotransmitterov a sinefrinu. Tieto stimulanty však rapídne zvyšujú cenu výsledného produktu a preto je ich množstvo v nápoji mnoho krát minimálne. Tu narážame na kameň úrazu.

Zistili sme, že v energetických nápojoch nájdeme  „rýchle sacharidy“ ktoré ovplyvňujú  výkyvy nášho krvného cukru. Tieto vysoké dávky sacharidov môžu spôsobiť návyk v podobe neustáleho príjmu sladkých vecí . Vysoký príjem kofeínu môže spôsobovať bolesti hlavy, triašku, kolísanie  krvného tlaku, nervozitu a podráždenosť.

Vysoký príjem jednoduchých sacharidov sa hodí po nutnom doplnení energie stratenej  fyzickým výkonom. Jedná sa však skôr o niekoľko hodinovú záťaž ako o prežitie dlhého dňa v sedavom zamestnaní.

Energetickým nápojom by sa mali vyhýbať ľudia s vysokým krvným tlakom. Ak patríte k ľuďom, ktorí si radi dajú jednu-dve kávy denne, tak sa nebojte kávu nahradiť energetickým nápojom.

Aké energetické nápoje teda voliť?

Najlepšie energetické nápoje ktoré neobsahujú cukor. Tie fungujú na stimulácii pomocou kofeínu alebo vitamínov, ktoré podporujú premenu prijatých živín na energiu. Sem patria napríklad vitamín C a vitamíny skupiny B komplexu.

Aj pri energetických nápojoch platí  fakt, že za kvalitu sa platí. Preto v prípade konzumácie energetických nápojov nevsaďte na najnižšiu cenu.

Osobne konzumujem energetické nápoje, bez cukru s vysokým obsahom vitamínov B komplexu, ktoré majú vplyv na premenu energie na bunkovej úrovni. Navyše s obsahom extraktu z ovocia acai a ženšeňa,  ktorý obsahuje adaptogény. Jedná sa o energetický nápoj XS power drink bez cukru. V prípade, že nevolím príchuť bez nulovej hodnoty cukrov , zvolím nízky obsah sacharidov 2,5g na 100ml nápoja, ktoré navyše pochádzajú z ovocných štiav a dodávajú drinku perfektnú chuť.

Kde a ako využívať stredne a nízko energetické nápoje?

Medzi  nízko energetické nápoje teda patria aj Nápoje XS power drink, ktoré je vhodné konzumovať či už počas dňa alebo pri športovej aktivite.  Stredne energetické nápoje sa hodia na užívanie pri športovej aktivite, ktorá trvá niekoľko hodín a vysoko energetické nápoje zaradujeme ako regeneračný doplnok po ťažkej športovej aktivite.

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív