Čo znamená detoxikácia?

Počas života  sa stretávame s rôznymi látkami, ktoré nie sú pre naše telo úplne ideálne. Do našeho organizmu sa dostávajú stravou, ovzduším alebo vodou.

Nemá význam spisovať všetky nežiadúce látky, medzi najznámejšie však patria : pesticídy, ftaláty, tažké kovy, hormóny, antibiotiká atď. ktoré majú preukázatelný vplyv na vznik obezity, chronickej únavy, porúch imunity, porúch reprodukcie, nádorových ochorení alebo zápalov v organizme.

Nežiadúce látky, ktoré prijímame vodou, možeme obmedziť výberom správneho vodného filtra. Tu však treba dbať na správny výber prístroja aby spĺňal požadované filtračné vlastnosti. Vzduch, aspoň v domácnosti vieme ošetriť čističkami vzduchu, ktoré vedia odstrániť zo vzduchu nebezpečný radón, plesne, roztoče, cigaretový dym, splodiny a iné látky ohrozujúce naše zdravie.

Detoxikáciu rozdelujeme na dva typy a to mechanickú a biochemickú.

Mechanické procesy detoxikácie :

Mechanické spôsoby očisty sú založené na čistení tráciaceho traktu a to zvýšeným príjmom vlákniny a obmedzením mliečnych výrobkov, lepku, rafinovaného cukru, mäsa a tučných pokrmov.

Stale viac oblúbeným sa stáva klystír, ktorý však  môže narušiť vnútornú mikroflóru, mechanicky poškodiť tráviaci trakt alebo vniesť infekciu do organizmu. Treba ich preto vykonávať s maximálnou opatrnosťou.

Ekvivalentom klystíru je jogínska metóda šankhaprakšálana, ktorá kombinuje pitie slanej vody a cvikov, ktoré vedú k vyprázdňovaniu čriev.

Biochemické procesy detoxikácie:

Biochemické procesy detoxikácie sú založené na ZMENE STRAVOVACÍCH NÁVYKOV, ktoré ovplyvňujú:

  • Acidobazickú rovnováhu organizmu, ktorá ovplyvňuje správne fungovanie procesov v našom tele.
  • Príjem špecifických látok, ktoré majú schopnosť aktivovať určité procesy detoxikácie. Napríklad sa viažu na ťažké kovy a odstraňujú ich z organizmu.

Medzi ďalšie biochemické procesy detoxikácie patrí napríklad saunovanie, lymfatická masáž, používanie niektorých tkz. detoxikačných prístrojov alebo užívanie vybraných doplnkov stravy. Netreba však zabudnúť na hladovky a pôsty.

Detoxikačné metódy sa medzi sebou väčšinou kombinujú všetko však funguje na tkz. teoretickej úrovni.

Medzi pôstom a hladovkou sú výrazné rozdiely. Pôst je kontrolované ( požadované ) obdobie, v ktorom prijímame len čistú vodu alebo bylinné čaje. Strava je úplne vynechaná. Na pôst treba byť pripravený , nemali by ste sa doňho púšťať v prípade, že ste chorí, fyzicky alebo psychicky vyťažení. Počas pôstu regeneruje ako telo tak aj myseľ a to metódami hlbokého dýchania alebo meditácie.

Hladovka je obdobie kedy si odoprieme jedlo. Rozdiel medzi hladovkou a pôstom je v tom, že pri pôste sa duševne nastavíme na vnútorný pokoj a prípadné výkyvy spôsobené hladom usmerňujeme mysľou a to meditáciou alebo hlbokým precíteným dýchaním. Po úspešnom absolvovaní pôstu sa naučíme lepšie vnímať naše telo a pocity.

O mojej skúsenosti s pôstom sa možte dočítať v článku :

Ako prežiť troj dňový pôst

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív