Smoothie a myslenie?

Mozog je,orgán, ktorý je aj pre vedcov ešte stále neprebádaná oblasť.

Je nesmierne dôležitý, na jeho funkčnosti totiž to závisí naša existencia.Vedeli ste : mozog má viac komunikačných kanálov ako je častíc vo vesmíre? Vieme však tomuto nášmu „superpočítaču“ pomôcť k lepšiemu výkonu? Mozog je neuroplastický tzn že sa automaticky prispôsobuje. Pozrime sa najprv z čoho pozostáva mozog. Ľudský mozog je z prevažnej väčšiny tvorený z kyseliny DHA dokosahexaenovej a rozdeluje sa na 12 častí. Pre svoj plynulí chod potrebuje vitamíny, minerály, stopové prvky, kvalitné bielkoviny a vodu. Rôzne spomenuté aditíva sa podieľajú na správnej funkcií mozgu. Pre mozog je dôležité široké spektrum látok ako napríklad: C vitamín, Vitamín E, Vitamín D,  Vitamín B6, Lecithin, cholín, kyselina listová,jód,vápnik,magnézium,selén atď. Dopĺňaním týchto látok podporujeme činnosť mozgu a pri nedostatku môže dôjsť k migrénam, výbušnosti, stálej únave, poruchám sústredenosti, zvýšenému stresu, zhoršeniu pamäte až demencii. Smoothie su jednou z množstva možností ako tieto látky do organizumu doplniť. Mávate problémy s migrénami? Zvýšte príjem kyselín ALA, EPA a DHA. Majú pozitívny účinok na kvalitu myslenia, pôsobia antidepresívne a pomáhajú pri migréne. Pri potrebe podporiť myseľ tak isto  uspejú aj vitámíny B6 ale aj celá rada B komplexu, Vitamín C, E,D ,Lecithín, Cholín.

C vitamín nájdeme v citrusovom ovocií, petržlene, čiernom ríbezlí, kapuste zelenej, listovej zelenine, paradajkách, paprike, keli, karfiole a v zemiakoch. Vitamín B6 nájdeme v živočíšnych produktoch (napr. kuracie a bravčové mäso, pečeň, červené mäso, ryby, mliečne výrobky, mäsité pokrmy) a potravinách rastlinného pôvodu (napr. celozrnné výrobky, zemiaky, strukoviny, banány, orechy) a kvasniciach. Banány obsahujú látku, ktorá ovplivňuje  tvorbu serotonínu, čím pôsobia na zlepšenie našej nálady. ALA ,EPA a DHA kyseliny nájdeme v potravinách ako sú : morské ryby, ľanové semiačka, olivový olej, orechy, strukoviny. Kyselinu listovú nájdeme najviac v kuracích a morčacích pečienkach,  paradajkách, fazuli, melóne ,malinách, špenáte a reďkovkách. Lecitín nájdeme v strukovinách a orechoch, Prečistuje cievy a pomáha premieňať tuky na látky vo vode rozpustné. Jód má priamy vplyv na vývoj inteligencie u malých detí a dorastu. Jód nájdeme v potravinách ako morské ryby, mlieko a mliečne výrobky, zelenina, vajcia, višne ,čerešne, citrón. Najúčinnejšia podpora myslenia napríklad v skúškovom období je možná pri kombinácií omega 3 nenasýtených mastný kyselín, lecithinu a gingko biloby. Smoothie nápoje nám tiež dokážu povzbudiť mozgové bunky vďaka kombináciám vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Stačí pridať  pár ingrediencií a  smoothie je na svete.

jablko A-B-C vitamín kyselinu listovú

Hrsť Vlašských orechov – zdravé tuky pre mozog

Hrsť Čerstvého špenátu -vitamíny a mineráli, stopové prvky, kyselina listová

Čučoriedky- C vitamín, Vápnik, Fosfor

Brain-Booster-Smoothie31-e1343411926697

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív