Doplnky – pred alebo po jedle?

Rozhodli ste sa zakúpiť doplnok výživy, gratulujem! Kedy ho však užívať? Ráno alebo na lačno? Večer alebo pred spaním? S jedlom? Môžem ho zapiť kávou? Aj takéto otázky riešia uživatelia doplnkov.

Rozhodne nie je jedno kedy užívame doplnky výživy, pretože  chceme ich efekt využiť na maximum. Vedeli ste napríklad, že Zinok stráca svoju rozpustnosť v tráviacom trakte pri kombinácií s kávou alebo mliečnymi výrobami? Preto je dôležité preparáty so Zinkom užívať nalačno. Tiež nie je rozumné užívať tabletkovú vlákninu od ktorej očakávame efekt zväčenia objemu bez následného prísunu tekutín.

Pri užívaní nám ide prioritne o to, aby sa doplnok dokonale vstrebal a aby ladil s biorytmom tela. Preto napríklad horčík, ktorý má ukľudnujúci účinok neužívame vo výšších dávkach v ranných hodinách. Jeho vlastnosti využijeme skor v nočných hodinách pred spánkom alebo po športovom výkone.

Podme teda na pár postrehov: 

  • Doplnky výživy rozpustné v tukoch ( koenzym Q10, CLA, vitamíny A,D,K) užívajme vždy s jedlom s výšším podielom tukov. Melón alebo zeleninový šalát v tomto prípade nebude vhodný, vsaďte skôr na mliečne výrobky alebo mäso. 
  • Doplnky s postupným uvolňovaním sa užívajú stále 1x denne a to v súvislosti s časom, ktorý sa uvolňujú 8-12h. Pozor na klamlivé vyhlásenia o 48h uvolňovaní, kedže zdraví človek na 100% vylúči potravu do 24h.
  • Vitamíny B-komplexu sú učinnejšie ráno,nalačno  a zapité čistou vodou. 
  • Zinok s vitamínom C, ktorý môže podráždiť žalúdok vždy užívajte s jedlom, pri dávkach 1000mg  vitamínu C denne môže nastať podráždenie žalúdku,tráviacim problémom dokonca k vzniku ladvinových kameňov. Keď už chceme zvýšiť dávkovanie vitamínu C rozdelme si ho do viacerých dávok počas dňa.
  • Selén sa môže kombinovať s vitamínmi, ale nedoporučuje sa kombinovať s liekmi. Selén môžete užívať kedykoľvek  v kombinácií so zinkom ho však užívajte nalačno. 
  • Pri užívaní liekov, napríklad antibiotík neužívajte stopové prvky.
  • Až na pár výnimiek platí, že najlepšie sa doplnky výživy vstrebávajú s jedlom, za pomoci tráviacich štiav. 

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív