Minerály a ich funkcia v ľudskom tele časť II.

Minerály a ich funkcia v ľudskom tele časť 1.

Horčík

Horčík je po draslíku druhý najdôležitejší minerál v našich bunkách.  Má dôležitú úlohu pri energetickej  premene látok v ľudskom tele. Je neodmysliteľný od normálnej funkcie svalov , činnosť srdca a obehový systém. Zvyšuje odolnosť organizmu ovplyvnením imunitného systému. V tele je uložený prevažne v kostiach bunkách a v krvnom sére. K nedostatku horčíku dochádza pre nedostatočnej výžive, jednostrannom stravovaní, pri dlhodobej konzumácií alkoholu, pri hnačkách a zvracaní, pri nadmernej hladine vápnika v tele. Nedostatok horčíku sa môže prejavovať formou únavy, podráždenia, kŕčov, búšenia srdca, nízky krvný tlak. Preventívne užívanie znižuje riziko srdcovo cievnych chorôb a infarktu. Nesmie sa užívať pri zvýšenom obsahu Horčíku v krvi, pri poruchách obličiek ,pri zníženom  vylučovaní horčíku z tela a pri tvorbe ľadvinových kameňov.

Denná odporučená dávka :

Dospelý 280mg – 350mg

Tehotné ženy 320mg

Kojace ženy 350mg

Vápnik

Vápnik patrí medzi základné minerálne látky a jeho význam v organizme je obrovský. Je stavebnou súčasťou kostí a zubov. Je tiež súčasťou sliznicových bielkovín a sacharidov. Je potrebný pre správne zrážanie krvi, funkcie svalov, dráždenie nervov a reguláciu rastu buniek. Dostatočný príjem vápnika je dôležitý u detí, kojencov a žien po menopauze. Vápnik sa používa v období vývoja a rastu k vytvoreniu správnej hustoty kostí, toto obdobie končí zhruba v období 25 rokov. U detí a dorastu k zamedzeniu krivice a zmäknutiu kostí. U dospelých ako prevencia rednutiu kostí, k významnému zníženiu rizika zlomeniny krčku stehennej kosti u žien po menopauze, ďalej sa vápnik odporúča v období tehotenstva, kojenia a u starších ľudí z dôvodu nízkeho vstrebávania vápnika zo stravy. Je súčasťou niektorých multivitamínových prípravkou a doplnkov výživy.  Vápnik sa nesmie užívať pri zvýšenej hladine vápniku v krvi, ťažkej poruche funkcie ľadvín, zvýšenej funkcií prištítnych teliesok. Opatrný treba byť pri preukázaných ľadvinových kameňoch.  Najkvalitnejší Vápnik pre organizmus človeka pochádza z biologicky viazaného zdroja ( kosti, škrupiny vajec, mäkkýšov atd..)


Denná odporučená dávka:

Ženy tehotné a kojace  1200 – 1500 mg

Dospelý  1 – 1,25g

Vanád

Vanád je stopový prvok ktorý ľahko vytvára komplexy s bielkovinami.  Jeho biochemická funkcia zatiaľ nebola dokonale popísaná. Má špecifickú úlohu  ako regulátor enzýmov podieľajúcich sa  na prenose sodíku  cez bunečné membrány.  Je dôležitý pre bielkoviny obsahujúce železo , podporuje tvorbu krvného farbiva hemoglobínu  a zasahuje do spaľovania cukrov v tele ( napodobňuje pôsobenie inzulínu) Pri vyššom prijme vanádu dochádza  v tele k zníženiu syntézy cholesterolu.  Vanád sa užíva preventívne k zabráneniu nedostatku v organizme nakoľko sa zo stravy vstrebá len 5 – 12 %. Je súčasťou multivitamínových prípravkou spolu z ostatnými stopovými prvkami.  Nesmie sa používať pri precitlivenosti na Vanád, pri chronickom ochorení pečene, ľadvín a nadľadvín.  Denný príjem sa odhaduje na 10 – 30 µg.

Jód

Jód je v tele potrebný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy , ktoré udržujú optimálnu  premenu látok v bunkách,  tkanivách  a tým ovplyvňujú fyziologický a duševný vývoj, činnosť nervov a premenu energie v tele. Prísun jódu v strednej Európe je však nízky.  Je preukázaný vzťah medzi príjmom jódu do 7 rokov a rozvojom inteligencie.  Vo forme rozpustných solí je zložkou niektorých multivitamínových prípravkou a výživových doplnkov. Dôležitou skupinou ľudí  u ktorých treba dopĺňať jód sú tehotné ženy, kojenci na umelej strave  a dospievajúca mládež.  Jód sa nesmie používať pri precitlivenosti na Jód.  Denná odporúčaná dávka Jódu je 1000µg. Denne sa však väčšinou u dospelých aplikuje dávka 100 – 200 µg.

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív