Minerály a ich funkcia v ľudskom tele časť I.

Minerály zohrávajú v ľudskom tele neuveriteľne dôležitú úlohu! V nasledujúcom seriály sa na ne pozrieme bližšie. Majú na regulačné vlastnosti, pôsobia na cievny systém, viskozitu krvi, nervové funkcie, a celkový správny chod organizmu.

Draslík :

Draslík je hlavným minerálom ktorý sa nachádza v bunkách ľudského tela a nachádza sa v tele aj v najväčšom množstve.Má rozhodujúci význam pre normálne fungovanie buniek. Draslík sa zúčastňuje aj na rôznych enzymatických procesoch a procesoch látkovej premeny bielkovín v ľudskom tele.

Nedostatok sa prejavuje:

poruchy trávenia, únava, svalová ochabnutosť, poruchy funkcie ľadvín a rôzne metabolické poruchy. K nedostatku draslíku môže viesť aj užívanie niektorých farmaceutík.

Dopĺňanie draslíku je dôležite u ľudí s chronickými hnačkami, pri nadmernom užívaní preháňadla, u starších osôb a osôb ktoré sú vo fáze uzdravovania (rekonvalescencia)

Draslík sa dá pohodlne dopĺňať minerálnymi vodami. Dávkovanie draslíku však treba znížiť pri poruchách obličiek, ochoreniach srdca, diabetikov. Vysoký obsah draslíku znižuje účinnosť liekov na riedenie krvi.

Sodík:

Sodík je minerálna látka nevyhnutná pre správnu funkciu buniek. Nedostatok aj nadbytok sodíku v tele spôsobuje  mnohé problémy. Obsah sodíku v tele regulujú ľadviny až  90% sodíku sa vylúči cez moč. Priemerná denná dávka sodíku pre dospelého človeka je 0,5 g kuchynskej soli teda chloridu sodného preto sa neodporúča nadmerné solenie.

Chlór

Chlór sa v organizme vyskytuje skoro všade a veľmi ľahko prechádza bunečný-mi membránami. Je strašne dôležitý pre zachovanie normálneho množstva vody  a pre udržanie funkcií celého tela. V krvi spolu so sodíkom a draslíkom podporuje správnu hustotu krvi + je zložkou v žalúdočnej kyseline.( chlorovodíkovej). Chlór sa do tela dostáva formou kuchynskej soli, rôznych vitamínových a minerálnych prípravkov alebo chemickými liečivami. Vysoký obsah kuchynskej soli v jedálničku spôsobuje opuchy končatín nárast krvného tlaku, srdečného preťaženia. U chlóru je známa precitlivelosť pri rôznych čistiacich prostriedkoch môže nastať alergická reakcia na koži alebo spôsobuje dusenie pri vdýchnutí výparov.

Chróm:

Chróm je jedným z najdôležitejších stopových prvkov ktorý sa však najhoršie vstrebáva a uvoľňuje z potravín. Chróm sa rýchlo vylučuje močom málo potom a žlčou. Chróm zosilňuje pôsobenie inzulínu tzn. Stabilizuje hladinu cukru v krvi. Podporuje vstrebávanie glukózy v bunkách. Chróm pomáha pri kontrole hladiny krvného cukru a pomáha lepšie fungovať inzulínu + zlepšuje schopnosť odstraňovať tuk z krvi. Chróm sa podáva pri zvýšenej hladine cukrov v krvi, pri prudkom poklese telesnej hmotnosti, pri nervovom ochorení s poruchou súmernosti a ladnosti pohybov. Chróm by mal byť dopĺňaný predovšetkým u cukrovkárov a osôb zo srdečnými a cievnymi problémami. Chróm sa nesmie používať pri precitlivenosti na chróm. Tie spoznáte tak že po podaní sa pristavia tráviace problémy, nevoľnosť,  zvracanie.Pri krátkodobom užívaní v doporučených dávkach by sa však nemali prejaviť nežiadúce účinky.

Vstrebávanie Chrómu je veľmi obtiažny proces pri ktorom hrajú dôležitú úlohu vitamíny B komplexu a C vitamín + aminokyseliny zastúpené v potrave.  Vstrebávanie môže byť obmedzené prítomnosťou solí  železa, mangánu, vápnika a zinku. Diéta s vysokým obsahom vlákniny zlepšuje vstrebateľnosť chrómu.

Minerály a ich funkcia v ľudskom tele časť 2.

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív