Rubín menom malina

Maliny sú plody ostružiny malinovej ktorá, je významná medonosná rastlina z ktorej sa využívajú plody aj listy.Listy maliny obsahujú široké spektrum zdraviu prospešných látok medzi ktoré, patria triesloviny, bioflavonoidy, organické kyseliny v najväčšom zastúpení kyselina citrónová a značné množstvo vitamínu C. Tieto látky sú súčasťou žlčopudných a močopudných čajových zmesí a využívajú sa napríklad aj pri výrobe každému známej kofoly.

„Triesloviny: majú antibakteriálne, antivírusové, protizápalové účinky a velmi priaznivo pôsobia na srdcovo cievny systém.“

V ľudovom liečitelstve sa maliny používajú ako náhrada pravého čaju a to hlavne fermentovaná zmes listov maliny a jahody.

5-10mg sušených listov malín vylúhovaných vo vode ma protikŕčový efekt ktorý sa môže hodiť hlavne športovcom.

Plody malín obsahujú na 100g:

13g sacharidov hlavne fruktózi a glukózy, 4g lignocelulózy, 0,5g pektínu ( rozpustnej vlákniny ), 6g nerozpustnej vlákniny, 1,4g organických kyselín, 0,2g trieslovín, 180mg draslíku, 28mg horčíku, 44mg fosforu, 40mg vápnika a v značnom množstve železo, karotenoidy, vitamín C a E.

Semienka malín obsahujú nenasýtene mastné kyseliny ďalej kyselinu elagovú ktorá, je velmi účinný antioxidant ktorý sa dostáva do celosvetového záujmu vedcov pretože u športovcov odbúrava kyselinu mliečnu.

Maliny u niektorých ľudí spôsobujú alergickú reakciu a však v mešom množstve ako jahody a majú mierne preháňajúce účinky.

Preto by sme určite mali využiť obdobie dozrievania týchto zdraviu prospešných rubínov v našich záhradách a dopriať si ich v značnom množstve.

Nakoľko patria medzi potraviny vyskytujúce sa v našich zemepisných šírkach a náš organizmus je na ne generačne prispôsobený.

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív