Volné radikály, antioxidanty, Synergický efekt….

Príbeh pripomínajúci hviezdne vojny…

Telo človeka sa skladá z miliárd buniek. Týchto XY miliard buniek je neustále napádaných a poškodzovaných voľnými radikálmi. Volné radikály sa snažia preniknúť do jadra bunky a poškodzovať celú jej štruktúru. Aby sme však boli v obraze, volné radikály sa vytvárajú po každom energetickom cykle bunky ( krebsov cyklus ) a v enormnom množstve pri užívaní škodlivých látok.

Proti voľným radikálom teda na ochranu buniek v ľudskom tele slúžia antioxidanty. V každom príbehu musí byť dobrá aj zlá strana. A tak prichádzajú na scénu antioxidanty! Mnoho ľudí nazýva antioxidanty aj vitamíny, chlorofil a rôzne zázračné huby či prípravky. Pravda je však taká, že samostatné antioxidačné látky sú enzýmy a látky, ktoré sa tvoria z rôznych vitamínov, minerálov, a prvkov obsiahnutých v rôznych látkach označených ako antioxidanty.

kladnými antioxidantmi sú však označované vitamín A, E, C, Multikaroten a Selén.

Prečo je dôležité užívať multivitamínové doplnky výživy?

Pri dopĺňaní samostatných vitamínov síce zvýšime hodnotu antioxidantov, ale len jednej skupiny. To môže spôsobiť napríklad prísun samostatného C vitamínu vo väčších dávkach.  Samostatný C vitamín má len určitú schopnosť obrany buniek. S dodaním komplexného obsahu vitamínov zabezpečíme spoluprácu antioxidantov a to nie na úrovni súčtu ale násobku. Toto nazývame synergický efekt. Napríklad C vitamín sa po neutralizácii volného radikálu sám mení na volný radikál. Tento jav sa však dá zmeniť pridaním daľších vitamínov, ktoré pomôžu reaktivovať antioxidačné účinky enzýmov.

Prečo si zvoliť prírodné doplnky stravy a nie chemické?

V každej rastline sa nachádza veľa neobjavených látok, ktoré majú na telo rôzny efekt. Pri výrobe syntetických vitamínov sa zameriavajú len na výrobu určitého vitamínu. V prírodných vitamínoch máte v prípravku obsiahnuté aj ostatné látky, ktoré majú taktiež synergický efekt s vitamínmi, čo znásobuje účinok vitamínov.

Aký je rozdiel medzi koncentrátmi a ostatnými doplnkami výživy s prívlastkom extrakt, a s obsahom rastliny?

Doplnky výživy s obsahom rastlín vo forme prášku sa vyrábajú vysušením a podrvením rastliny a následnou aplikáciu do tabletky. Tieto výrobky sú väčšinou lacné a ľahko dostupné nakoľko sa však neporuší alebo len mierne naruší celulózový obal rastliných buniek. Klesá celková vstrebateľnosť takýchto doplnkov výživy. Je to z dôvodu neschopnosti rozloženia celulózy organizmom človeka. Pri tejto forme doplnkov výživy dochádza k vstrebavosti len okolo 4-15%

Pri extrakte sú hodnoty o niečo vyššie nakoľko sa rastlinka ponorí do vody alebo kyseliny a lúhovaním sa z buniek vyplavia látky, ktoré chceme získať.

Najvyššia forma spracovania je koncentrát. Ide o technológiu výroby, pri ktorej je špeciálnym spôsobom odstránený celulózový obal bunky a tým je vyrobený koncentrát so vstrebateľnostou 86% a viac.

Rozhodujúca je aj štandartizovaná dávka v každej tabletke. To znamená, že množstvo aktívnej látky uvedené na obale výrobku musí byť 100% dodržané a nemôže ísť len o množstvo napr. rastliny v tobolke nakoľko 15mg rastlinného prášku nemá rovnaký obsah vitamínov ako 15mg vitamínu samotného.

Ak hľadáte kvalitu odpovedajúcu cene výrobku, určite odporúčam značku doplnkov stravy Nutrilite. Okrem toho, že majú vlastné organické certifikované farmy, bez použitia hnojív a geneticky modifikovaných plodín je väčšina ich výrobkov vyrobená formou koncentrátu a štandartizovaného extraktu.  Napríklad Vápnik sa vyrába z ulít mušlí a nie vyťaženého a prepáleného dolomitu. O tom svedčí aj kvalita biologicky dostupných prípravkov s nulovým chemickým zásahom. V roku 2015 oslavoval Nutrilite  80 rokov existencie čo z nich robí prvotného výrobcu výživových doplnkov na celom svete.

ABOUT THE AUTHOR

Som mladý chalan ktorého baví meniť život ludí k lepšiemu. Postup ktorý aplikujem na klientoch som najprv aplikoval na sebe.Som akreditovaný a certifikovaný výživový poradca - svoje vzdelanie som nadobudol v odlišných vzdelávacích organizáciach pre čo najširší zástup informácií. Pôsobím ako spoluautor knihy 107 neodolatelných smoothie receptov. - Zakladateľ Slovenského klubu zdravia.

Rastislav Bagita 

SLOVAK HEALTH CLUB

Tel. kontakt : 0917 236 108

IČO: 50300971

DIČ: 1081179363

Miesto podnikania :

Levice /Slovensko

Archív